פונדקאות בעולם

פונדקאות היא אחת ה”המצאות” החיוביות ביותר שהעידן המודרני הביא עימו ולמעשה היא קיימת כבר לא מעט שנים. לצערנו יש זוגות או נשים שלא יכולות להביא ילדים לעולם ויש לכך סיבות שונות. הסיבות הללו מתחלקות לשניים, יש את הסיבות הנפשיות ויש את הסיבות הפיזיות. הסיבות הנפשיות הן בגלל שהאישה לא יכולה לשאת הריון בשל בעיות נפשיות, חוסר יכולת קיצוני להתמודד עם תקופות לא פשוטות או איזו שהיא מחלה מוגדרת, והפיזיות יכולות להיות מגוונות כמו אישה שעברה טיפולים כימותרפיים ולא יכולה להיכנס להיריון, אישה שאין לה ביציות או שחלות, אישה שנפגעה פיזית ויש לה נכות כלשהיא שבגינה היא לא יכולה להביא ילדים לעולם או להתמודד עם הריון ועוד שלל סיבות.

פונדקאות מלאה VS פונדקאות חלקית

יש שני סוגים של פונדקאות, פונדקאות מלאה ופונדקאות חלקית. מה בין שני סוגי הפונדקאות הללו? פונדקאות חלקית היא שלעובר יש את הגנים של האימא מכיוון שהיא זו שתורמת את הביציות. הליך ההפריה הוא כמובן הליך חוץ גופי ולאחר שהזרע והביצית מופרים במעבדה, הם מוחזרים לגופה של האישה והיא נכנסת להיריון, וכפי שציינו, יש כמובן קשר גנטי והאם הפונדקאית היא האם הביולוגית של העובר. בישראל פונדקאות חלקית לא אפשרית וזאת במסגרת כמה תקנות וחוקים בעניין הפונדקאות, שחלקם נוקשים יותר מאשר במדינות אחרות בעולם.

לעומת הפונדקאות החלקית יש את הפונדקאות המלאה, פונדקאות שלמעשה בה האם הפונדקאית רק נושאת ברחמה את העובר ואין לה כל קשר גנטי אליו. בפונדקאות כזו, יש תהליך של הפריה חוץ גופית כשהביצית מגיעה מתורמת או מהאם המיועדת לאחר שזו הקפיאה ביציות, ולאחר ההפריה החוץ גופית העובר מוכנס לגופה של האם הפונדקאית להיריון.

הפונדקאות הרווחית והאלטרואיסטית

בישראל וגם בעולם, יש שני סוגי פונדקאות או נכון יותר לומר, יש שני סוגים שמעוגנים בחוק. הסוג הראשון הוא הפונדקאות ה”רווחית” או במילים אחרות, פונדקאות בתמורה לתשלום. האם הפונדקאית עושה את זה אך ורק בשביל פרנסה, ואכן בסופו של התהליך היא מקבלת על כך תשלום מההורים.

לעומת הסוג הזה יש את הפונדקאות האלטרואיסטית, ההתנדבותית. יש נשים שמוכנות לעבור את ההליך הזה מסיבה אחת בלבד, כדי לעשות טוב בעולם. הן מודות על כך שהן יכולות להביא ילדים לעולם ורוצות להחזיר לעולם בזה שהן תעזורנה לנשים שלא יכולות להביא ילדים לעולם. ואכן, הליך כזה הוא התנדבותי לגמרי והוא לא כרוך בשום תשלום מצד ההורים העתידיים.

אז מה קורה במדינות שונות ברחבי העולם? מהי ההתייחסות לשני סוגי הפונדקאות? הנה כמה דוגמאות של מדינות והחוקים הרלוונטיים.

ארצות הברית

בארצות הברית כידוע יש עשרות מדינות, ולכל מדינה יש את החוקים שלה בעניין הפונדקאות ואין חוק אחד פדרלי. יש מדינות בהן רק הפונדקאות האלטרואיסטית מותרת ויש מדינות שבהן גם הפונדקאות בתמורה לשכר מותרת, מדינות כמו ניו המפשיר ואילינוי.

תאילנד

תאילנד הייתה בעבר מדינה בה הייתה עלייה לרגל של זוגות שחיפשו אם פונדקאית בשביל להביא ילד לעולם. אך לפני כמה שנים נכנסו תקנות חדשות בתאילנד, תקנות שאוסרות על תושבי חוץ להגיע ולקבל שירותי פונדקאות. רק תושבי המדינה יכולים ורק זוגות שהם גבר ואישה (זוגות הומוסקסואליים אינם יכולים)

קנדה

קנדה היא מדינה בה מותרת אך ורק פונדקאות אלטרואיסטית. האם הפונדקאית לא מקבלת שום שכר על ה”עבודה” שלה אלא היא יכולה לעשות את זה רק בהתנדבות. התשלומים היחידים שההורים המיועדים משלמים הם על טיפול רפואי והוצאות שנוגעות להיריון, וגם ההוצאות הללו צריכות לקבל אישור מראש. כל תשלום לאם פונדקאית הוא עבירה על החוק בקנדה.

עלות פונדקאות בחו”ל

פונדקאות בחו”ל זולה יותר מאשר פונדקאות בישראל במדינות מסוימות ובמדינות אחרות לא, כשבישראל פונדקאות יכולה להגיע לקרוב ל-200,000 ₪ ובמדינות אחרות המחיר יכול להיות סביב ה-100,000 ₪ בממוצע אך יכול גם להגיע לכ-400,000 ש”ח. אם ניקח כמה מדינות כדוגמא נוכל לבחון את המחירים והעלויות:

  • מקסיקו – יש אזורים במקסיקו שמותר לקיים הליך פונדקאות ויש אזורים שאסור. אם כבר מצאתם אזור בו מותר לקיים את ההליך הזה, תצטרכו להיפרד מכ-80,000 דולר מה שכולל גם את הפונדקאות וגם את תרומת הביציות.
  • אנגליה – באנגליה אין אפשרות לביצוע הליך פונדקאות לתושבים זרים אלא רק לתושבי המדינה כך שלא משנה מהו המחיר.
  • אוקראינה – באוקראינה עלות פונדקאות עומדת על סביב ה-25,000 דולר וכ-9,000 דולר על הפריה חוץ גופית. פחות מישראל.
  • קנדה – בקנדה תושבים זרים יכולים לעבור הליך פונדקאות והם צריכים בשביל שזה יקרה להיפטר מקרוב ל-100,000 דולר, ואם צריך גם תרומת ביצית, היא חייבת להיות מהאם הפונדקאית.
  • ארצות הברית – לארצות הברית יש אם כן לא מעט מבקרים בתחום הזה למרות שהיא נחשבת מהיקרות ביותר. יש בה מדינות בהם מותרת גם פונדקאות אלטרואיסטית וגם רווחית, וכשהיא רווחית היא תעלה בסביבות ה-100,000 דולר כשרק ההפריה החוץ גופית היא בתוספת של כ-25,000 דולר מה שהופך אותה למקום היקר ביותר להליכים מעין אלו.

פונדקאות בעולם VS בישראל

ראינו שיש מדינות יקרות יותר וזולות יותר בתחום הפונדקאות, אך יש לא מעט הבדלים אחרים בין ישראל ובין מקומות שונים בעולם, בעיקר בשל היותה של ישראל מדינה יהודית. לדוגמא, בישראל זוגות הומוסקסואלים לא יכולים לעבור הליך של פונדקאות, ויש מדינות בעולם כמו ארצות הברית שזה מותר. עוד דוגמא להבדל היא הלאום והדת, כשבישראל צריך שההורים והפונדקאית יהיו מאותה הדת ובמקומות אחרים בעולם לא.

פונדקאות בעולם היא משהו שהולך והופך למבוקש יותר ויותר וחשוב להכיר את החוקים השונים בכל מדינה ומדינה וכמובן, את העלויות בכל מקום.